Historie Snowboardu


Historie snowboardingu 1/2 - Počátky v USA

Za vynálezce snowboardingu je obecně považován Američan Sherman Poppen, který v roce 1965 sešrouboval lyže k sobě, čímž podle svých slov vytvořil sněžný surf. Cesta ke skutečnému snowboardu však nebyla zdaleka jednoduchá.

Sherman Poppen žil se svou rodinou v městečku Muskegon v Michiganu. Byl právě štědrý den roku 1965. \"Moje žena byla tenkrát těhotná, a chtěla abych vzal naše dvě dcery ven a nějak je zabavil, jinak že se z nás doma zblázní\", vzpomíná Poppen. A pokračuje: \"Vždycky jsem obdivoval surfaře a jejich jízdu na vlnách, nikdy jsem to však bohužel nezkusil. Když jsem tenkrát kouknul na čerstvě zasněžený kopec za naším domem, uviděl jsem v něm obrovskou vlnu a řekl jsem si - proč by to nešlo na sněhu?\".

Jak tak přemýšlel, vzpomněl si na svoji dceru, jak se nedávno pokoušela bokem postavit se na sáňky aby na nich mohla jet ve stoje. Šel do garáže, tam vzal dvě lyže a pomocí desky je sešrouboval k sobě. A první surf na sníh byl hotový. Během pár dní už u Poppenů škemraly všechny - foto:děti ze sousedství, aby jim Sherman taky takový \"Snurfer\", jak svému vynálezu, který dostal jméno spojením slov \"snow\" a \"surfer\", říkal, vyrobil. O šest měsíců později byl zájem tak veliký, že Poppen svůj nápad prodal firmě Brunswick Manufacturing. Ta během následujících deseti let vyrobila snurferů více než milión a s úspěchem je prodávala v síti sportovních obchodů a v hračkářství po celých Spojených státech.Dávní průkopníci

Stejně jako u každého jiného převratného vynálezu i okolo vzniku snowboardu existují dohady a spekulace. V Evropě jsou znýmy zprávy o vojácích, kteří za první světové války sjíždějí zasněžené svahy na prkně ze sudu, stojíce na něm bokem. V USA byl nedávno objeven filmový materiál z roku 1939, na kterém se objevuje elegantně oblečený muž jménem Vern Wicklund, také jedoucí v postoji bokem na zvláštně upravených saních, na malém kopci u Chicaga. Wicklundovi potomci dokonce nedávno zveřejnili stejně staré potvrzení patentního úřadu o originálním vynálezu jejich předka. Tento fakt je sice pro hledání historie vzniku snowboardingu důležitý, pokud jde však o jeho rozšíření mezi veřejnost, byl Poppenův Snurfer mezníkem.První velké firmy

Ani Jake Burton Carpenter, zakladatel Burton Snowboards, se netají tím, že na počátku jeho snahy o výrobu snowboardů byl Snurfer. Stejně tak i Dimitrij Milovich, který stál u vzniku Wintersticks Snowboards a Chris Sanders zakladatel další, dnes už legendární firmy Avalanche Snowboards. Právě firmy Burton, Wintersticks a Avalanche byly prvními, které se na přelomu 70. a 80. let začaly na východním pobřeží USA naplno věnovat vývoji a výrobě snowboardů. Nedlouho potom se na západním pobřeží objevil další z průkopníků snowboardingu - Tom Sims se Sims Snowboards.
05.08.2008 20:38:24Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se